..::Forum Animal Attack::.. Strona Główna
Animal Attack  FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Hardware - Richard Stanley - 1990
Autor Wiadomość
Przemo 
Redaktor
Koniec pieśni.

Wysłany: 2011-11-29, 01:52   Hardware - Richard Stanley - 1990

Jako że nie widzę tematu traktującego o tym niezwykle urzekającym dziele to zakładam. Fabuła skrótowo przedstawia się tak że mamy postapo świat, w którym panują radioaktywne warunki pogodowe, rząd ogranicza liczby narodzin ustawą, a oprócz tego uliczna degeneracja ma się dobrze i bez spluwy lepiej na miasto się nie wychylać. Po okolicy krążą handlarze złomem, w tym bohaterowie filmu i trafia im się niezły kąsek, mianowicie czaszka cyborga. Nie wiedzą co z nią zrobić, więc zanoszą ją do mieszkania dziewczyny jednego z nich, po czym żeby zapomnieć o całej sprawie mamy klimatyczną sekwencję łóżkową :) Wkrótce jednak okazuje się, że apartament nie należy do najbardziej przytulnych jak mogłoby się początkowo wydawać, bowiem mieszkającą w nim Jill podgląda ciągle przez lunetę wariat. Mało tego, okazuje się że pozostałości robota są technicznie aktywne i gdy dochodzi do spektakularnej rekonstrukcji jest on gotowy wypełnić jedyne zadanie jakie może mieć robot: eksterminacja.

Omawiając sam film należy wstępnie zauważyć, że Hardware jest srogi jak jasna cholera. Trochę jakby wypadkowa Blade Runnera i Terminatora z naciskiem na ten drugi. Klimat filmu po prostu fenomenalny, na co ogromny wpływ miały filtry, a także rewelacyjnie dobrana muzyka. Ponadto sporo wgniatających w fotel scen, zwolnienia, przeskoki z różnych kamer, zdjęcia - ogólnie jest tego masa. Patent jak robot składa się ze złomu czy wszystkiego co tam miał w swoim zasięgu ładnie zapada w pamięć, a sam motyw wygląda na wyjęty z mangi i cyberpunkowych produkcji ala Tetsuo. Nie wiem jak było w oryginalnym komiksie 2000 AD, który był podstawą story ale pewne jest że czuć tutaj klimat zdychającej planety z uniwersum Judge Dredd. Pod koniec jest też kilka dobrych zwrotów akcji, więc ogląda się jak na szpilach. Wyróżnienie dla Stacey Travis właściwie za wszystko, w tym spuszczenie cyborgowi łomotu baseballem, który na planie na nim złamała. Sam wygląd robota nie mam pytań, jest na prawdę rewelacyjny i pokazują go dużo, nawet jak szaleje z piłą łańcuchową :) Sceny mordów robią na prawdę świetne wrażenie, krew leje się po ścianach i nie ma zmiłuj. W tym miejscu właściwie mogę zakończyć.

A na początku było tak niewinnie. Pani z Opal powiedziała że spełni moje celuloidowe marzenia :lol: No i tak jeszcze w kwestii samego kasetowego wydania to trzeba zwrócić uwagę, że Gajewski rozwala na kawałki, już na samym początku, gdy prezenter radiowy ogłasza:

- Promieniowanie wzrasta, fala ciepła też nie odpuszcza. Dobrych wieści kurwa nie ma! A więc trochę dobrego, starego rocka 8-)

Polecam z całego serca, pierwszy raz od niepamiętnych czasów czytając hasła reklamujące film na okładce jestem w stanie je potwierdzić.

Odarpi
Krokodyl różańcowy

Wysłany: 2011-11-29, 09:09   

"Robot, który wybałusza oczy i tnie swoje ofiary łańcuchową piłą elektryczną, z pewnością zostanie wybrany brytyjskim królem horroru" :lol: Ech, szkoda, że mam tylko okładkę, bo Gajewskiego bym w tym posłuchał.

Przemo 
Redaktor
Koniec pieśni.

Wysłany: 2011-11-29, 15:15   

Odarpi napisał/a:
"Robot, który wybałusza oczy i tnie swoje ofiary łańcuchową piłą elektryczną, z pewnością zostanie wybrany brytyjskim królem horroru

To też :lol: Ale jeszcze jest "Elektroniczny Morderca lat dziewięćdziesiątych" i to zdecydowanie ma swoje podstawy. "Najlepszy horror sci-fi ostatnich lat" też co najmniej możliwe :-)

Cytat:
Ech, szkoda, że mam tylko okładkę, bo Gajewskiego bym w tym posłuchał.

cytując: musi sie popieprzyć żeby się polepszyć :-D

Odarpi
Krokodyl różańcowy

Wysłany: 2011-11-29, 18:28   

Przemo napisał/a:
cytując: musi sie popieprzyć żeby się polepszyć :-D

Nie bardzo rozumiem, ale mam nadzieję, że to nie jakaś homo propozycja typu "kaseta za seks"

Critters 
Administrator
I know this style. It's my style!

Wysłany: 2011-11-29, 18:56   

Odarpi napisał/a:
ale mam nadzieję, że to nie jakaś homo propozycja typu "kaseta za seks"

Trzeba by być wyjątkowo tanią dziwką żeby dać dupy za 'Hardware' z Opalu :-)

Budd Dwyer 
Krokodyl różańcowy
Suicide - the only right

Wysłany: 2011-11-30, 00:53   

Gwoli kwestii muzycznych - głosem prezentera jest tu głos Iggy'ego Popa, w epizodzie pojawiają się też Carl McCoy z Fields of the Nephilim oraz Lemmy w scenie w lombardzie. A na koniec, jako puenta, zajebisty kawałek Public Image Ltd "The order of the dead". Film faktycznie surowy, trzymający w napięciu itd. Stanley potem zrobił jeszcze ponoć równie kultowego "Dust Devila", muszę kiedyś po jego wersję reżyserską sięgnąć...

Przemo 
Redaktor
Koniec pieśni.

Wysłany: 2011-11-30, 22:10   

Odarpi napisał/a:
Nie bardzo rozumiem, ale mam nadzieję, że to nie jakaś homo propozycja typu "kaseta za seks"

Nie wiem do jakich propozycji przywykłeś w trakcie rozmów o kasetach, ale nie, to nic z tych rzeczy :)

Budd Dwyer napisał/a:
Lemmy w scenie w lombardzie

Lemmy był taksiarzem. ponoć wydudnił butelkę szkockiej na planie i spluwa wpadła mu do rzeki :lol:

Budd Dwyer napisał/a:
A na koniec, jako puenta, zajebisty kawałek Public Image Ltd "The order of the dead"

Genialny numer. Ministry - Stigmata też świetne.

kinoman2 
Gawial gangesowy

Wysłany: 2012-02-08, 02:31   

Budd Dwyer napisał/a:
A na koniec, jako puenta, zajebisty kawałek Public Image Ltd "The order of the dead".

również potwierdzam
zajebisty scena,podczas trwania tego utworu :mrgreen:

"This is What You Want,This is What You Get"

a co do samego filmu 5/7

Ninja
Kajman karłowaty

Wysłany: 2012-07-21, 11:33   

Dla mnie film genialny i bardzo oryginalny z rewelacyjną muzyką. Atmosfera w tym filmie była bardzo duszna i przytłaczająca, oglądając ten film naprawdę miałem wrażenie jakbym był świadkiem tych wydarzeń - łatwo można się wczuć w klimat tego co się dzieje na ekranie, film bardzo artystyczny wyróżniający się z szeregu filmów tamtych lat, na pewno jeden z ambitniejszych obrazów jakie widziałem. No i wielki plus za śliczną główną bohaterkę :mrgreen: . Dawno tego obrazu już nie widziałem i z chęcią sobie go jeszcze raz obejrzę :)

X-Tech
[Usunięty]

Wysłany: 2012-08-12, 21:41   

Ogólnie pomysły na fabułę dość rewelacyjny.

Wykonanie OK.

Klimat zbyt przytłaczający. SERIO.

Najbardziej podoba mi się - stacja radiowa, pomysł na robota, początkowa część filmu.
Co mi się nie podobało - Schemat drugiej połowy filmu, zbyt przytłaczający klimat.

Film jest nieprzeciętny, ale przez przytłaczający klimat nie specjalnie lubię do niego wracać...
Za mało tu tej dawki energii/żartu. Początkowo te elementy się pojawiają, ale potem z tym krucho. Ogólnie film inspirujący i to zaliczam do plusów. Działa na wyobraźnię, ale dający się we znaki męczący klimat nie jest dobrym zjawiskiem. To właśnie przez ten klimat ocena jest niższa o 1,2 punkty.

6,7/10

Critters 
Administrator

Wysłany: 2014-06-09, 01:10   

Arcydzieło kina. Richard Stanley powinien dostać dożywotni darmowy talon na balon za nakręcenie tak wiekopomnego dzieła. Wszystko mi się w tym filmie podobało + Marek Gajewski zrobił taką robotę swoją lektorką, że głowa mała.

marcin2oo2
Kajman karłowaty

Wysłany: 2015-11-13, 00:13   

oddajacy klimat lat 90 film ktory mozna smialo polecic nawet dzis ! sam ogladalem go po raz pierwszy jakies 5,6, miesiecy temu i na pewno jeszcze do niego wroce.

Rypol 
Gawial gangesowy

Wysłany: 2015-12-27, 21:33   

Wspaniały film,wszystko co mógłbym napisać został już tutaj napisane. Przepiękna Stacey Travis. ..przeglądam jej filmografie i widzę, że masz ją Fabio w obsadzie! Jakie wrażenia odnośnie wspólnej pracy?

Po necie krążą covery, remixy, a więc zostawiam:

http://mp3shared.xyz/mp3/...ware-soundtrack

Critters 
Administrator

Wysłany: 2015-12-28, 03:44   

Rypol napisał/a:
Jakie wrażenia odnośnie wspólnej pracy?

100% pozytywne. Fantastyczna aktorka, śliczna kobieta. Pełen profesjonalizm.

Odpowiedz do tematu