To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
..::Forum Animal Attack::..

Dyskusje okołofilmowe - Frankenstein - 100 lat w kinie

Slepy - 2012-09-29, 15:46
Temat postu: Frankenstein - 100 lat w kinie
Frankenstein - 100 lat w kinie - Rafał Donica

Barona Frankensteina i stworzone przez niego monstrum powołała do życia literacka wyobraźnia Mary Shelley, ale dopiero za sprawą medium filmowego wątek „nowego Prometeusza”, tworzącego człowieka z kawałków zwłok, stał się jednym z najważniejszych mitów współczesności. Odkąd Boris Karloff zdefiniował wizerunek monstrum w słynnym filmie z 1931 roku, w świadomości milionów ludzi słowo „Frankenstein” zagościło jako synonim filmowego potwora, symbol całego nurtu opowieści grozy.

Frankenstein 100 lat w kinie Rafała Donicy to bogate źródło informacji na temat powieści Mary Shelley i pasjonująca historia zadomawiania się frankensteinowego mitu w kulturze masowej. Bogato ilustrowane, napisane barwnym językiem kompendium przedstawia ewolucję legendy, począwszy od kart powieści, poprzez adaptacje sceniczne, ponad sto pięćdziesiąt ekranizacji i zaskakujących wersji filmowych, na parodiach, reklamach i nawiązaniach do postaci Frankensteina kończąc.

O AUTORZE

Rafał Donica, rocznik 1977, od chwili obejrzenia "Łowcy androidów" - pasjonat kina. Ukończył studia w Wyższej Szkole Dziennikarstwa im. Melchiora Wańkowicza w Warszawie na kierunku realizacji filmowo-telewizyjnej. Od seansu "Frankensteina" Jamesa Whale'a - niepoprawny wielbiciel postaci monstrum, z jasno wytyczonym celem obejrzenia wszystkich ekranizacji książki Mary Shelley i usystematyzowania informacji na temat filmów ze słowem "Frankenstein" w tytule. Założyciel i redaktor naczelny istniejącego od 1999 roku portalu FILM.ORG.PL. W latach 1999-2001 i 2004-2007 współpracował z miesięcznikiem CINEMA, publikował w Newsweek Polska, CKM, kwartalniku LŚNIENIE; stały współpracownik miesięcznika FILM.

Premiera: Listopad 2012

Więcej szczegółów wkrótce, AnimalAttack obejmie nad tym wydawnictwem patronat medialny ;)

Critters - 2012-09-29, 16:03

Frankenstein, to nie moja bajka, ale fajnie, że takie książki powstają w naszym kraju.
Przemo - 2012-09-29, 19:23

Świetne info, chętnie przeczytam :)
MarcinK - 2012-09-30, 07:41

Przy okazji Blog autora książki
http://cinemafrankenstein.blogspot.com/

Skaras - 2012-09-30, 09:03

Bardzo fajnie, że takie książki wychodzą. Frankenstein to jednak nie moja bajka, a wydaje mi się, że w tym temacie napisano już wszystko.
MarcinK - 2012-09-30, 12:27

Mnie osobiście zastanawia czy autor nie zapomniał wspomnieć o Frankensteinie wytwórni Toho, gdyż o tej "wariacji" na temat powieści Shelley często się zapomina w różnych publikacjach na temat Frankensteina w kinie właśnie.
Król Zombich - 2012-09-30, 12:36

MarcinK napisał/a:
Mnie osobiście zastanawia czy autor nie zapomniał wspomnieć o Frankensteinie wytwórni Toho, gdyż o tej "wariacji" na temat powieści Shelley często się zapomina w różnych publikacjach na temat Frankensteina w kinie właśnie.

Nie zapomniał ;)

Mapinguari - 2012-09-30, 13:04

Dajcie znać jak już będzie na allegro najlepiej od razu link do aukcji :-P
MarcinK - 2012-09-30, 13:06

Tutaj masz link od razu do oficjalnej story wydawnictwa z książką (jeszcze niedostępna)
http://www.yohei.com.pl/i...cchk=1&Itemid=1

Slepy - 2012-10-15, 13:56

http://cinemafrankenstein...-film.html#more

Rafał Donica napisał/a:
Zapowiedź książki w miesięczniku FILM
W październikowym numerze miesięcznika FILM, na stronie 67 znalazła się krótka i zwięzła opinia redakcji na temat "Frankensteina 100 lat w kinie" oraz kilka fragmentów* wstępu.

Mapinguari - 2018-02-12, 14:25

Dopiero teraz sobie przypomniałem, że książka wyszła - zamawiałem - patrz a tu Sawicki napisał w międzyczasie jakąś książkę o Kurosawie i się nie pochwalił - a to łobuz :-)